Klub

UKS Jedynka KODO Morąg – klub z pasją


Klub został reaktywowany w 2020 r. Po wznowieniu działalności UKS Jedynki KODO Morąg wystartowaliśmy w rozgrywkach drugiej ligi pomorskiej w sezonie 2020/21. W skład ligi wchodziły kluby z czterech województw tj. Warmińsko-Mazurskiego, Zachodniopomorskiego, Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego. Biorąc pod uwagę przebieg dwóch debiutanckich sezonów można śmiało zgodzić się ze stwierdzeniem, że sukces rodzi się w bólach. Pierwszy rok działalności był bardzo trudny ze względu na szalejącą pandemię COViD 19. Z tego względu nie mogliśmy liczyć na wsparcie naszych fanów, gdyż hale przez większość sezonu pozostawały zamknięte dla publiczności. Ponadto, co chwilę zmagaliśmy się z zakażeniami w naszym zespole, bądź ten problem pojawiał się w drużynach przeciwników, co nie ułatwiało przygotowań, nie mówiąc o płynnym rozegraniu sezonu. Sytuacja była jednak taka sama dla wszystkich i również my musieliśmy sobie z nią poradzić. W debiutanckim sezonie tylko 3 razy mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa, ale nie poddawaliśmy się w dążeniu do naszego celu jakim było przygotowanie klubu na solidnym poziomie sportowym, głównie w oparciu o ludzi z Morąga i okolic oraz stworzeniu miejsca z którym będzie utożsamiać się lokalna społeczność. Drugi sezon pozwolił nam w pełni rozwinąć skrzydła. Kibice wrócili na trybuny, a my dwoiliśmy się i troiliśmy, by zachęcić ich do jeszcze liczniejszego przychodzenia na mecze i zżycia się z naszym klubem. Nie spodziewaliśmy się, że marzenia spełnią się z tak olbrzymią nawiązką. Trybuny pękały w szwach, a klub oparty głównie na wychowankach poczynił ogromne postępy, o czym świadczy walka do samego końca o czwartą lokatę w tabeli 2 ligi pomorskiej. Ostatecznie zajęliśmy miejsce piąte, które i tak jest najlepszym w historii piłki ręcznej w Morągu.

Twierdza Morąg


Na potwierdzenie naszych słów o coraz lepszej dyspozycji niech świadczy fakt, że ostatni raz przegraliśmy we własnej hali 27 listopada 2021 roku z AZS Fahrenheit Gdańsk 29-32. Od tamtej pory zanotowaliśmy serię 5 zwycięstw z rzędu nie przegrywając żadnego meczu u siebie w rundzie rewanżowej sezonu 21/22. Powiedzieć, że jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani w kwestii naszych kibiców to nic nie powiedzieć. Miłośnicy szczypiorniaka w naszym mieście bez wątpienia są najlepsi w okolicy, a pojawiają się także głosy z dalszych zakątków Polski, że takiej atmosfery nie widzi się nawet na meczach PGNiG Superligi, czyli najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju. Tylko w samym 2022 roku dwukrotnie hala została wypełniona ponad oficjalną pojemność, a wiele razy na meczach był praktycznie komplet. Sama atmosfera na trybunach rozkręcana jest w głównej mierze przez stworzony oficjalny fan klub UKS Jedynki KODO Morąg. Co ciekawe z inicjatywą stworzenia takiego klubu kibica wyszli sami fani oczarowani atmosferą naszych spotkań domowych. O tzw. dzień meczowy dba nasz spiker Adam Malina, który na co dzień jest pracownikiem Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Uważa on, że niezależnie od poziomu sportowego przy takim zaangażowaniu i chęciach ludzi można stworzyć prawdziwe show na które wszyscy czekają przez cały tydzień. Dzięki Adamowi zawsze jest zapewniona odpowiednia oprawa muzyczna oraz obsługa w roli konferansjera, a także wodzireja, który zachęca kibiców do wspólnej zabawy przy muzyce. Najaktywniejsi kibice mogą liczyć na klubowy gadżet, stąd pod koniec sezonu na trybunach zrobiło się żółto-zielono. Dodatkowo w przerwie meczu zawsze przeprowadzana jest loteria z numerkami w której można wygrać atrakcyjne nagrody, takie jak np. głośnik bezprzewodowy, czy profesjonalny sprzęt sportowy.

Jak funkcjonuje drużyna?


Drużynę prowadzi duet trenerski od lat związany z piłką ręczną w Morągu. Są to Krzysztof Farjaszewski oraz Tomasz Kisielewski. Zespół w zdecydowanej większości tworzą wychowankowie oraz zawodnicy z doświadczeniem z tak uznanych klubów jak Szczypiorniak Olsztyn czy KPR Elbląg. Co istotne bardzo duży nacisk kładziemy na rozwój sportu dzieci i młodzieży. Dzięki pasji naszych dwóch trenerów coraz więcej dzieciaków przychodzących na mecze na drugi dzień też chce być częścią tego projektu. Nawet jeśli duża część z nich nie zdecyduje się na profesjonalne uprawianie sportu to mają zapewnione znakomite, prozdrowotne zajęcie, szansę poznawania rówieśników, nawiązywania przyjaźni. Ponadto nasza dyscyplina kształtuje takie cechy jak odpowiedzialność, współpraca, szacunek do drugiego człowieka i wiele innych bardzo przydatnych umiejętności w dorosłym życiu. Na wszystko patrzymy długofalowo. Od początku debiutanckiego sezonu w naszym klubie w rozgrywkach 2 ligi zagrało, aż 16 wychowanków.

Co się u nas dzieje?


Wokół klubu działa wielu pasjonatów, którzy wkładają całe serce, aby UKS Jedynka KODO Morąg rozwijała się pod każdym względem. Mamy świadomość, że w dzisiejszej rzeczywistości bardzo ważną rolę w dotarciu do kolejnych osób pełnią social media. Tymi zajmuje się wspomniany wcześniej Adam Malina, którego wspiera także Patryk Buluk oraz Bartosz Idzikowski specjalizujący się w tworzeniu grafik. Wielokrotnie docierają do nas głosy, że w tej dziedzinie już dziś jesteśmy dwie klasy rozgrywkowe wyżej, ale my wciąż chcemy więcej. Dlatego też staramy się docierać do kolejnych osób, które mają podobne spojrzenie na bardzo ważną rolę klubu w życiu miasta i które chcą wspólnie z nami robić jeszcze więcej i lepiej dla lokalnej społeczności. Nie sposób nie wspomnieć o Panu Emilu Kopówce, który jest właścicielem firmy KODO. Wsparcie naszego sponsora tytularnego sprawia, że jesteśmy w stanie spełniać coraz to bardziej ambitne plany, zaś kibice na każdym meczu mają szanse wylosować cenne nagrody i otrzymać klubowe gadżety.
W 2022 roku z inicjatywy Adama Maliny (oraz dzięki finansowemu wsparciu od Pana Emila Kopówki) zorganizowaliśmy dwa największe wydarzenia związane z piłką ręczną w województwie. Do naszej hali przyjechała drużyna KPR-u Legionowo, która zajęła 2 miejsce w Lidze Centralnej (druga najwyższa klasa rozgrywkowa w naszym kraju) oraz w późniejszym terminie występująca w PGNiG Superlidze (najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce) drużyna TORUS Wybrzeża Gdańsk. Oba wydarzenia odbiły się szerokim echem na niewyobrażalną skalę. Oczywiście wynik sportowy był przesądzony jeszcze przed rozpoczęciem meczów ze względu na ogromną różnicę w wyszkoleniu sportowym, ale nie o to w tym wszystkim chodziło. Chcieliśmy pokazać ludziom z Morąga i okolic jak wygląda piłka ręczna na najwyższym poziomie, do którego kto wie może też się kiedyś zbliżymy dzięki wsparciu jeszcze większej ilości przedsiębiorców, ludzi biznesu jak Pan Emil Kopówka.

Wspomniane dwa mecze obfitowały w masę atrakcji. Między innymi przyjechały klubowe maskotki naszych przeciwników, które zachęcały kibiców (tych małych i tych dużych ?) do wspólnej zabawy, zorganizowaliśmy wraz z firmą Partymania profesjonalną prezentację zawodników przy zgaszonym świetle oraz efektach specjalnych takich jak światło naprowadzające, portman lights, stroboskopy, głośna muzyka, czy światło prowadzące. W trakcie takich imprez chcemy też promować naszą zdolną młodzież, stąd zaprosiliśmy cheerleaderki (grupa Hipnotic Morąg) z Morąga, które osiągają coraz lepsze wyniki w Mistrzostwach Polski, a nawet pojadą na Mistrzostwa Europy do Macedonii. Warto odnotować, że drużyna z Gdańska była na tyle zachwycona tym występem, że dziewczyny otrzymały zaproszenie na występ w Gdańsku w trakcie spotkania PGNiG Superligi ! W niedawnym czasie stworzyliśmy nasz oficjalny kanał w serwisie youtube, gdzie wrzucamy profesjonale video kulisy przygotowywane przez ludzi z Morąga, bądź z współpracującym z nami Pawłem Piekutowskim, który otrzymywał liczne wyróżnienia za swoją działalność w dziedzinie marketingu na rzecz olsztyńskiego Stomilu. Zawsze pamiętamy o specjalnych stoiskach z zabawami dla dzieci. Mecze w naszej miejscowości stały się prawdziwym świętem.

Stawiamy na młodzież


W naszym mieście od lat kładziemy nacisk na wychowanie młodzieży od najmłodszych lat. Obecnie w swojej ofercie mamy zajęcia od 4 klasy szkoły podstawowej. Dzięki staraniom klubu w SP1 w Morągu od roku szkolnego 2022/23 będzie funkcjonować klasa sportowa o profilu piłki ręcznej! Ponadto nasz klub drugi sezon z rzędu bierze udział w programie Ministerstwa Sportu i Turystyki pn. zRęcznie kręcimy na piasku. Projekt polega na organizowaniu dla dzieci zajęć z piłki ręcznej plażowej w trakcie wakacji. Dzięki Adamowi Malinie nasz klub otrzymał od Związku Piłki Ręcznej w Polsce profesjonalne bramki, siatki i linie do tej odmiany piłki ręcznej.

Tworzymy wielką rodzinę


W ramach klubowej integracji organizujemy wiele różnych eventów okolicznościowych oraz wyjazdów wspólnie z naszymi kibicami i sponsorami. Angażujemy się również w zbiórki pieniędzy bądź produktów dla osób potrzebujących. Jako przykład możemy podać akcję pn. Szlachetna Paczka, licytacje przedmiotów na rzecz osób niepełnosprawnych, czy zbiórki dla ofiar wojny na Ukrainie. Nasi sponsorzy dołączając do współpracy z nami mają zapewnione miejsce na plakacie meczowym, baner w dniu meczowym powieszony w hali, wyczytywanie nazwy firmy przed i w trakcie meczu, ogłaszanie firmy w mediach społecznościowych (facebook, instagram, youtube), darmowe klubowe gadżety, reklamowanie firmy w północnej części Polski, możliwość naniesienia logotypu na stroju meczowym. Ponadto warto odnotować, że nasza rozpoznawalność marketingowa też wzrosła znacząco ze względu na zwycięstwo w prestiżowym Plebiscycie Gazety Olsztyńskiej na Najpopularniejszy Klub w województwie w 2021 roku!

Zarząd Klubu


Krzysztof Urbaszek – prezes, członek zarządu

Emil Kopówka – wice prezes , członek zarządu

Tomasz Kisielewski – członek zarządu

Krzysztof Farjaszewski – członek zarządu , trener

Adam Malina – członek zarządu, sekretarz

Jerzy Grubba – członek zarządu