Klub

UKS Jedynka KODO Morąg – klub z pasją


Klub został reaktywowany w 2020 r. Po wznowieniu działalności UKS Jedynki KODO Morąg wystartowaliśmy w rozgrywkach drugiej ligi pomorskiej w sezonie 2020/2021. W skład ligi wchodziły kluby z czterech województw tj. Warmińsko-Mazurskiego, Zachodniopomorskiego, Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego. Biorąc pod uwagę przebieg dwóch debiutanckich sezonów można śmiało zgodzić się ze stwierdzeniem, że sukces rodzi się w bólach. Pierwszy rok działalności był bardzo trudny ze względu na szalejącą pandemię COViD 19. Z tego względu nie mogliśmy liczyć na wsparcie naszych fanów, gdyż hale przez większość sezonu pozostawały zamknięte dla publiczności. Ponadto, co chwilę zmagaliśmy się z zakażeniami w naszym zespole, bądź ten problem pojawiał się w drużynach przeciwników, co nie ułatwiało przygotowań, nie mówiąc o płynnym rozegraniu sezonu. Sytuacja była jednak taka sama dla wszystkich i również my musieliśmy sobie z nią poradzić. W debiutanckim sezonie tylko 3 razy mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa, ale nie poddawaliśmy się w dążeniu do naszego celu jakim było przygotowanie klubu na solidnym poziomie sportowym, głównie w oparciu o ludzi z Morąga i okolic oraz stworzeniu miejsca z którym będzie utożsamiać się lokalna społeczność. Drugi sezon pozwolił nam w pełni rozwinąć skrzydła. Kibice wrócili na trybuny, a my dwoiliśmy się i troiliśmy, by zachęcić ich do jeszcze liczniejszego przychodzenia na mecze i zżycia się z naszym klubem. Nie spodziewaliśmy się, że marzenia spełnią się z tak olbrzymią nawiązką. Trybuny pękały w szwach, a klub oparty głównie na wychowankach poczynił ogromne postępy, o czym świadczy walka do samego końca o czwartą lokatę w tabeli 2 ligi pomorskiej. Ostatecznie zajęliśmy miejsce piąte, które i tak było jak dotąd najlepszym w historii piłki ręcznej w Morągu. Nasze starania nie pozostały niezauważone i cały czas przybywało sponsorów, partnerów, którzy chcieli wesprzeć naszą inicjatywę. W sezonie 2022/2023 do ostatniej kolejki walczyliśmy o triumf w rozgrywkach II ligi pomorskiej. Ostatecznie jednak po wyjazdowej porażce w ostatniej serii gier z AZS UKW Bydgoszcz musieliśmy zadowolić się III miejscem. Odpowiedni poziom sportowy, bardzo dobra struktura organizacyjna klubu, fantastyczni i liczni kibice, znakomity marketing, doskonale prowadzone social media, wsparcie dużej liczby sponsorów, organizacja eventów mających na celu promowanie piłki ręcznej, praca z młodzieżą, doskonały klimat do rozwoju dyscypliny, to wszystko sprawiło, że Związek Piłki Ręcznej w Polsce zainteresował się naszym klubem i postanowił pozytywnie rozpatrzyć wniosek UKS Jedynki KODO Morąg o prawo gry w rozgrywkach I ligi grupy A w sezonie 2023/2024.

Twierdza Morąg


Powiedzieć, że jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani w kwestii naszych kibiców to nic nie powiedzieć. Miłośnicy szczypiorniaka w naszym mieście bez wątpienia są najlepsi w okolicy, a pojawiają się także głosy z dalszych zakątków Polski, że takiej atmosfery nie widzi się nawet na meczach Orlen Superligi, czyli najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju. Tylko w samym 2022 roku dwukrotnie hala została wypełniona ponad oficjalną pojemność, a wiele razy na meczach był praktycznie komplet. Sama atmosfera na trybunach rozkręcana jest w głównej mierze przez stworzony oficjalny fan klub UKS Jedynki KODO Morąg. Co ciekawe z inicjatywą stworzenia takiego klubu kibica wyszli sami fani oczarowani atmosferą naszych spotkań domowych. Nieoceniona jest praca Łukasza Krajewskiego oraz Michała Tumiela, którzy dbają o rozrost naszego klubu kibica oraz przewodzą w zorganizowanym dopingu. Zawsze możemy liczyć na profesjonalną fotorelację od naszej koleżanki Julki Grunwald. O tzw. dzień meczowy dba nasz spiker Adam Malina, który na co dzień jest pracownikiem Związku Piłki Ręcznej w Polsce (Adam pełni funkcję Komisarza Piłki Ręcznej Plażowej). Uważa on, że niezależnie od poziomu sportowego przy takim zaangażowaniu i chęciach ludzi można stworzyć prawdziwe show na które wszyscy czekają przez cały tydzień. Dzięki Adamowi zawsze jest zapewniona odpowiednia oprawa muzyczna oraz obsługa w roli konferansjera, a także wodzireja, który zachęca kibiców do wspólnej zabawy przy muzyce. Najaktywniejsi kibice mogą liczyć na klubowy gadżety i inne upominki. Dodatkowo w przerwie meczu zawsze przeprowadzana jest loteria z numerkami w której można wygrać atrakcyjne nagrody, takie jak np. głośnik bezprzewodowy, czy profesjonalny sprzęt sportowy. Właściwie od sezonu 2022/2023 praktycznie każdy mecz oglądany jest przez komplet publiczności.

Jak funkcjonuje drużyna?


Drużynę seniorską prowadzi duet trenerski od lat związany z piłką ręczną w Morągu. Są to Krzysztof Farjaszewski oraz Patryk Buluk. Bardzo duży nacisk kładziemy na rozwój sportu dzieci i młodzieży. Dodatkowo zespół juniora młodszego prowadzi również Patryk Buluk wraz z kapitanem zespołu seniorskiego, a więc Bartkiem Idzikowskim, natomiast za zespół chłopców odpowiada Krzysztof Farjaszewski. Dzięki pasji naszych trenerów coraz więcej dzieciaków przychodzących na mecze na drugi dzień też chce być częścią tego projektu. Nawet jeśli duża część z nich nie zdecyduje się na profesjonalne uprawianie sportu to mają zapewnione znakomite, prozdrowotne zajęcie, szansę poznawania rówieśników, nawiązywania przyjaźni. Ponadto nasza dyscyplina kształtuje takie cechy jak odpowiedzialność, współpraca, szacunek do drugiego człowieka i wiele innych bardzo przydatnych umiejętności w dorosłym życiu. Na wszystko patrzymy długofalowo. Od początku debiutanckiego sezonu w naszym klubie w rozgrywkach 2 ligi zagrało, aż 16 wychowanków.

Co się u nas dzieje?


Wokół klubu działa wielu pasjonatów, którzy wkładają całe serce, aby UKS Jedynka KODO Morąg rozwijała się pod każdym względem. Mamy świadomość, że w dzisiejszej rzeczywistości bardzo ważną rolę w dotarciu do kolejnych osób pełnią social media. Tymi zajmuje się wspomniany wcześniej Adam Malina, którego wspiera także Patryk Buluk oraz Bartosz Idzikowski wraz z Mateuszem Liszewskim, którzy specjalizują się w tworzeniu grafik. Wielokrotnie docierają do nas głosy, że w tej dziedzinie już dziś jesteśmy dwie klasy rozgrywkowe wyżej, ale my wciąż chcemy więcej. Dlatego też staramy się docierać do kolejnych osób, które mają podobne spojrzenie na bardzo ważną rolę klubu w życiu miasta i które chcą wspólnie z nami robić jeszcze więcej i lepiej dla lokalnej społeczności. Nie sposób nie wspomnieć o Panu Emilu Kopówce, który jest właścicielem firmy KODO. Wsparcie naszego sponsora tytularnego sprawia, że jesteśmy w stanie spełniać coraz to bardziej ambitne plany, zaś kibice na każdym meczu mają szanse wylosować cenne nagrody i otrzymać klubowe gadżety. Na początku roku 2022 sponsorem klubu została firma Paged, a od sezonu 2022/2023 sponsorem klubu jest firma Kaczkan.
W 2022 roku z inicjatywy Adama Maliny (oraz dzięki finansowemu wsparciu od Pana Emila Kopówki) zorganizowaliśmy dwa największe wydarzenia związane z piłką ręczną w województwie. Do naszej hali przyjechała drużyna KPR-u Legionowo, która zajęła 2 miejsce w Lidze Centralnej (druga najwyższa klasa rozgrywkowa w naszym kraju) oraz w późniejszym terminie występująca w PGNiG Superlidze (najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce) drużyna TORUS Wybrzeża Gdańsk. Oba wydarzenia odbiły się szerokim echem na niewyobrażalną skalę. Oczywiście wynik sportowy był przesądzony jeszcze przed rozpoczęciem meczów ze względu na ogromną różnicę w wyszkoleniu sportowym, ale nie o to w tym wszystkim chodziło. Chcieliśmy pokazać ludziom z Morąga i okolic jak wygląda piłka ręczna na najwyższym poziomie, do którego kto wie może też się kiedyś zbliżymy dzięki wsparciu jeszcze większej ilości przedsiębiorców, ludzi biznesu jak Pan Emil Kopówka.

Wspomniane dwa mecze obfitowały w masę atrakcji. Między innymi przyjechały klubowe maskotki naszych przeciwników, które zachęcały kibiców (tych małych i tych dużych ?) do wspólnej zabawy. Zorganizowaliśmy wraz z firmą Partymania profesjonalną prezentację zawodników przy zgaszonym świetle oraz efektach specjalnych takich jak światło naprowadzające, portman lights, stroboskopy, czy światło prowadzące. W trakcie takich imprez chcemy też promować naszą zdolną młodzież, stąd zaprosiliśmy cheerleaderki (grupa Hipnotic Morąg) z Morąga, które osiągają coraz lepsze wyniki w Mistrzostwach Polski (edt. w 2023 roku zostały Mistrzyniami Świata w kategorii Urban Street Dance Mixed age Schowcases!). Warto odnotować, że drużyna z Gdańska była na tyle zachwycona tym występem, że dziewczyny otrzymały zaproszenie na występ w Gdańsku w trakcie spotkania PGNiG Superligi ! W niedawnym czasie stworzyliśmy nasz oficjalny kanał w serwisie youtube, gdzie wrzucamy profesjonale video kulisy przygotowywane przez ludzi z Morąga, bądź z współpracującym z nami Pawłem Piekutowskim, który otrzymywał liczne wyróżnienia za swoją działalność w dziedzinie marketingu na rzecz olsztyńskiego Stomilu. W sezonie 2023/2024 po zwycięstwie nad Aqua-Instal Jeziorakiem Iława zdobyliśmy Wojewódzki Puchar Polski. W kolejnej rundzie ze względu na wycofanie się drużyny z Nowych Piekut otrzymaliśmy wolny los. W I rundzie czekał na nas zespół Zepter KPR Legionowo z Orlen Superligi. Przegraliśmy z drużyną z północnego Mazowsza 25:37, ale po pierwszej połowie tablica wyników wskazywała tylko dwubramkowe prowadzenie gości (15:17). Trudno jednak dotrzymać kroku drużynie grającej o dwie klasy wyżej, która trenuje dwa razy dziennie, gdzie my też dwa razy, ale w tygodniu. W każdym razie występ w Orlen Pucharze Polski możemy zaliczyć do udanych, a nasi kibice mieli okazję obejrzeć nas w starciu z jedną z szesnastu najlepszych drużyn w Polsce. Na początku 2024 roku partnerem technicznym klubu została firma R-GOL, która zaopatruje nasz klub w sprzęt światowego potentata jakim bez wątpienia jest firma Nike.

Stawiamy na młodzież


W naszym mieście od lat kładziemy nacisk na wychowanie młodzieży od najmłodszych lat. Obecnie w swojej ofercie mamy zajęcia od 4 klasy szkoły podstawowej. Dzięki staraniom klubu w SP1 w Morągu od roku szkolnego 2022/23 funkcjonuje klasa sportowa o profilu piłki ręcznej! Ponadto nasz klub przez dwa sezony z rzędu brał udział w programie Ministerstwa Sportu i Turystyki pn. zRęcznie kręcimy na piasku. Również w roku 2024 staramy się o przyjęcie do programu. Projekt polega na organizowaniu dla dzieci zajęć z piłki ręcznej plażowej w trakcie wakacji. Dzięki Adamowi Malinie nasz klub otrzymał od Związku Piłki Ręcznej w Polsce profesjonalne bramki, siatki i linie do tej odmiany piłki ręcznej.

Tworzymy zgraną społeczność


W ramach klubowej integracji organizujemy wiele różnych eventów okolicznościowych oraz wyjazdów wspólnie z naszymi kibicami i sponsorami. Największymi wydarzeniami na które się wybraliśmy były jak do tej pory Mistrzostwa Świata 2023 w Krakowie oraz Mistrzostwa Europy 2024 w Berlinie. Angażujemy się również w zbiórki pieniędzy bądź produktów dla potrzebujących. Jako przykłady możemy podać akcję pn. Szlachetna Paczka, licytacje przedmiotów na rzecz osób niepełnosprawnych, zbiórki dla ofiar wojny na Ukrainie, czy też wsparcie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Tomarynach koło Olsztyna. Nasi sponsorzy dołączając do współpracy z nami mają zapewnione miejsce na plakacie meczowym, baner w dniu meczowym powieszony w hali, wyczytywanie nazwy firmy przed i w trakcie meczu, ogłaszanie firmy w mediach społecznościowych (facebook, instagram, youtube, tik-tok), darmowe klubowe gadżety, reklamowanie firmy w północnej części Polski, możliwość naniesienia logotypu na stroju meczowym. Ponadto warto odnotować, że nasza rozpoznawalność marketingowa też wzrosła znacząco ze względu na zwycięstwa w prestiżowym Plebiscycie Gazety Olsztyńskiej na Najpopularniejszy Klub w województwie w 2021, 2022 oraz 2023 roku!

Zarząd Klubu


Krzysztof Urbaszek – prezes, członek zarządu

Emil Kopówka – wice prezes , członek zarządu

Tomasz Kisielewski – członek zarządu

Krzysztof Farjaszewski – członek zarządu , trener

Adam Malina – członek zarządu, sekretarz

Jerzy Grubba – członek zarządu